Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Kędzierzynie-Koźlu to jeden z ponad sześciuset świeckich ośrodków Diamentowej Drogi na świecie. Został założony przez Lamę Ole Nydahla i jego żonę Hannah, a znajduje się pod duchową opieką XVII Karmapy Taje Dordże – zwierzchnika szkoły Karma Kagju (jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego).
Pod koniec lat 60. zeszłego wieku Ole Nydahl i jego żona Hannah, podczas podróży do Indii i Nepalu, poznali największego mistrza medytacji swoich czasów, XVI Karmapę Rangdziung Rigpe Dordże i zostali jego uczniami. Po kilku latach, na jego prośbę, zaczęli przekazywać nauki Diamentowej Drogi i zakładać ośrodki w całej Europie, obu Amerykach, Rosji, a później Australii, Nowej Zelandii, Afryce Południowej, Japonii, Hong-Kongu, Nepalu i Izraelu. Od tamtej pory założyli ponad 600 świeckich ośrodków, w tym kilkadziesiąt w Polsce.
Ośrodki Diamentowej Drogi to miejsca, w których świeccy buddyści spotykają się na wspólnych medytacjach, wykonują indywidualną praktykę oraz biorą udział w wykładach i kursach medytacyjnych. Zarówno wykłady, jak i medytacje odbywają się w ojczystych językach i w odpowiednim do naszej kultury stylu. Mogą w nich brać udział zarówno osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone. Ośrodki współtworzą wszyscy praktykujący na zasadach wolontariatu.
Ośrodek w Kędzierzynie-Koźlu został założony w 1997 roku. Wcześniej na medytacjach spotykaliśmy się w prywatnych mieszkaniach, następnie wynajęliśmy miejski lokal w Koźlu, który Lama Ole odwiedził i pobłogosławił w 1998 roku. Po sześciu latach przenieśliśmy się do ścisłego centrum Kędzierzyna, nieopodal dworca PKP, gdzie wynajęliśmy od miasta 90 metrowy lokal użytkowy. Po generalnym remoncie, w grudniu 2004 roku ponownie nasz ośrodek odwiedził Lama Ole Nydahl i pobłogosławił nowe miejsce. W roku 2016 wykupiliśmy lokal od miasta i tym samym stał się on własnością Związku, gdzie do dzisiaj służy nam jako miejsce do medytacji, organizacji wykładów oraz kursów.
Ośrodek znajduje się w podwórku do którego prowadzi brama w kamienicy stojącej przy ulicy Głowackiego 9. W środku znajduje się ponad pięćdziesięcio metrowa gompa (pomieszczenie do medytacji), living wraz z aneksem kuchennym oraz przestrzeń gościnna.
Działalność ośrodka jest w całości finansowana ze składek członkowskich oraz darowizn przekazywanych na nasze konto lub otrzymywanych podczas wykładów, kursów i innych wydarzeń.
Podstawą buddyjskiej praktyki są tzw. trzy filary – wiedza, medytacja i działanie. Biorąc udział w wykładach oraz czytając książki poznajemy nauki Buddy, dzięki medytacji – zawarty w nich pogląd staje się praktycznym doświadczeniem. To doświadczenie stosujemy w codziennym życiu, utrzymując najwyższy pogląd i wykorzystując każdą sytuację jako okazję do rozwoju. Więcej o buddyzmie na www.buddyzm.pl
Osoby, które chciałyby przyjść do ośrodka po raz pierwszy i uzyskać wstępne wyjaśnienia dotyczące medytacji oraz odpowiedzi na pytania na temat podstaw buddyzmu, zapraszamy przed każdą wspólną medytacją XVI Karmapy. Medytacja trwa około pół godziny, nie wymaga znajomości skomplikowanych tekstów ani noszenia szczególnych strojów. Praktyka jest bezpłatna i prowadzona w języku polskim.
W ośrodku można też wypożyczyć lub kupić książki na temat buddyzmu.
Główną praktyką wykonywaną w naszych ośrodkach jest Medytacja XVI Karmapy, na którą zapraszamy:
– Wtorek | godz. 20:00
– Piątek | godz. 20:00
– Niedziela | godz. 20:00
602-350-951 - Artur
515-646-328 - Karina
kedzierzyn-kozle@buddyzm.pl
Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu
PBS 37 8882 1032 2001 0025 1008 0001
Dwa rodzaje tytułów przelewu:
Darowizna na cele kultu religijnego
Składka (w przypadku opłacania składek przez członków Związku)